ÜRÜNLERİMİZ

Pamuk : 1960 yılında başlayan ticari hayatımızda pamuk bitkisinin önemi büyüktür. Hasadın el ile yapıldığı dönemden, makineli hasada geçilene kadarki sürede Celepler olarak Ege bölgesinde pamuk bitkisinin gelişiminde önemli katkılarımız olmuştur. Firmamız bölgede Makineli hasat a geçişin öncülerindendir. Yurtdışından getirilen toplama makineleri sayesinde bölgede makineli hasat süreci hız kazanmış ve bölgemizde yetiştirilen kaliteli pamuk rekoltesinin her yıl arttığı görülmüştür.Yapılan AR-GE çalışmaları neticesinde toprak karakterine göre ekilmesi gereken pamuk tohumlarının doğru seçilmesi hedeflenmiş, bu konuda çiftçilerimiz de bilgilendirilerek, birim alandan maksimum verim elde edilmesi ve iplikçiler tarafından tercih edilen özelliklerde pamuk üretilmesi sağlanmıştır.

Buğday : Firmamız, yetkili ekip ve modern ekipmanlar ile arazi, toprak ve iklim şartlarına uygun olarak yapılan ekimler ile birim alandan yüksek kalitede maksimum verim almayı hedeflemektedir. Bu doğrultuda üreticilere teknik danışmanlık hizmetleri sunarak, ekim yapılacak arazi şartlarına uygun tohumların tedarikinde de öncü olmuştur. Müstahsillerimizin hasat ettiği buğdayları piyasa değerinde satın alan firmamız, uygun depolama koşullarında depoladığı buğdayları Türkiye genelindeki un fabrikalarına sunmaktadır. Bu anlamda un fabrikalarının da ciddi tedarikçileri arasında bulunmaktayız.

Enginar : Firmamız uzun zamandan bu yana organik enginar üretimi yapmaktadır. Foça ilçesi sınırlarında bulunan t arazilerimizde Ziraat mühendislerimizin kontrolünde ekim, hasat işlemleri yapılmaktadır. Ekim alanlarımız ve bu alanda yapılan çalışmalarımızın, ICEA sertifikalandırma kuruluşu tarafından da denetimi yapılmaktadır.Ege Bölgesinde Eylül-Mayıs ayları arasında 9 ay süreyle gelişen enginar bitkileri, 3 ay süre ile dinlenmeye bırakılır. Bitkiler dinlenmeye bırakılmazsa meydana gelecek başlar küçülür, verim ve kalite düşer.Enginar ılık iklimlerde yetişen kışlık bir sebzedir. Çok soğuk ve sıcak­tan hoşlanmaz.

Erik : Erikler Asya - Avrupa kökenli türler, Japonya - Çin kökenli türler ve Kuzey Amerika türleri olmak üzere 3 gruba ayrılırlar. Asya – Avrupa grubunda Giant, Presedent, İtalyan, Sugar, Stanley, Karagöynük, Köstendi, Diamond,Victoria ve Can erikleri ( Papaz, Can, Aynalı, Havran); Japonya – Çin grubunda Climax, Santa Rosa, Beauty, Formosa; Kuzey Amerika grubunda Golden Beauty ve Robinson çeşitleri sayılabilir.

Can erikleri ılıman, Avrupa erikleri kışı daha soğuk geçen soğuk ılıman, Japon erikleri ise kışı soğuk geçmeyen ılıman veya sıcak ılıman iklimlerde en uygun şekilde yetişirler.

Nar: Menemen – Seyrek köy ve Bergama – Zeytin dağ da bulunan, 2010 yılı itibariyle 4 yaşında olan nar ağaçlarımızdan özenle toplanan ürünler işçilerimiz tarafından renk ve boylarına göre ayrıldıktan sonra günün şartlarına göre soğuk hava depolarımızda uygun koşullarda depolanarak, piyasada oluşan arz-talep dengesine göre alıcıların beğenisine sunulmakta ve başta Almanya olmak üzere Romanya, Ukrayna, Rusya gibi ülkelere ihracatı yapılmaktadır. Hem çekirdeği hem kendisi şifalı bu meyvenin dünya mutfağında hem içecek hem de çeşni olarak kullanımı çok yaygın ancak hak ettiği şifa özelliği son birkaç yıldır gündemde.

Mısır : Ülkemizde 1984 yılında tohumluk üretiminde özel sektör kuruluşlarının faaliyetine izin verilmesi ve 1987 yılında tohumluk dağıtımında devlet tekelinin kaldırılması ile tohumculuk teknolojisinde hızlı bir gelişme gözlenmiştir. Günümüzde yerli ve yabancı çok sayıdaki firma tarafından yüzlerce hibrit  mısır çeşidi üretilerek piyasaya sunulmaktadır. Çeşit sayısının çokluğu mısır üreticilerine seçim zorluğu yaratmaktadır.Farklı bölgelerdeki tüm üreticiler için en uygun olarak tanımlanabilecek tek bir çeşit söz konusu olamaz. Her üretici kendi koşullarına uyan en iyi çeşidi seçmek durumundadır.

Zeytin : Ülkemiz zeytinin anavatandır. Zeytin, 1998 yılı itibariyle 600.000 hektar alan üzerinde 94 milyon ağaç varlığı ile tarım ekonomimizde önemli bir yere sahiptir. Dünyanın en önemli zeytinci ülkeleri arasında yer alan Türkiye dane zeytin üretimi bakımından dünyada 4.sırada yer almakla birlikte özellikle siyah zeytin üretiminde 1.sıradadır. Elde edilen ürünün yaklaşık %75'i yağlık, %25'i ise sofralık olarak değerlendirilmektedir.

Zeytinyağı yüzyıllar boyunca lezzeti ve besleyici özelliklerinin yanı sıra tıbbi yönüyle de önemlidir. Yapılan araştırmalar, zeytinyağının en kolay hazmedilen yağ olduğunu göstermiştir.

ÜZÜM

Üzüm : Yer kürenin bağcılık için en elverişli iklim kuşağı üzerinde bulunan Türkiye, asmanın gen merkezi olmasının yanı sıra, son derece eski ve köklü bir bağcılık kültürüne sahiptir. Güneydoğu Anadolu Bölgesi, Türkiye'nin Ege ve Akdeniz bölgelerinden sonra en çok üzüm üreten bölgesi olup, ülke üretiminde yaklaşık % 10'luk paya sahiptir.Yurdumuzda ihraç edilen ürünlerimiz arasında olan üzümün besin değeri yüksek olup, yapılan araştırmalara göre A, B, B2 ve C vitaminleri vardır. Üzüm sofralık tüketim dışında kurutmalık, şaraplık, şıralık ve konservelik olarak da tüketilebildiğinden yılın her ayı beslenmede kullanılmaktadır.